dinsdag 9 februari

Geloof & Kerkmaandag, 31 oktober 2005
Open huis bij Jongbloed in Heerenveen
Het geheim van drukken op bijbels ‘vloeipapier’
Vervolg van voorpagina
In een mum van tijd staat de tekst van de desbetreffende bijbel op papier. Ze konden tevens zien hoe er een nieuwe rol op de pers werd gezet. Lia is gebiologeerd door het boekleeslampje dat ze als cadeautje heeft gekregen. Dat wordt zeker gebruikt, voor een boek of iets anders.
De bezoekers kwamen zaterdag uit het hele land: van Groningen tot Rotterdam en soms zelf verder: België. Aaldert Prins (39) komt uit Zeebrugge. Hij heeft zijn zoon Jelmer (14) meegenomen. Ze waren in de buurt, in verband met familiebezoek bij de ouders van Prins in Drachten.
Prins, sinds 1986 woonachtig in België, woonde jaren in Fryslân. Hij is nu godsdienstdocent aan een middelbare school. ,,Als zoiets dichterbij was, zouden we er zeker een uitstapje van maken voor de schoolklassen. De rondleiding is heel goed opgezet. Je ziet van begin tot eind hoe een bijbel wordt gemaakt. En al dat handwerk dat er nog bij komt kijken...’’
Alle vier kinderen van Prins plus een vriendinnetje uit de straat kregen vorig jaar direct een NBV cadeau. ,,Via een aanbieding van de Vrije Evangelische Gemeente in Oostende waar we lid van zijn.’’ Nu hebben ze gezien waar ‘hun’ NBV vandaan komt.
Zo kregen velen zaterdag een andere kijk op het aloude boek. Dat de drukkerij open huis hield, had verschillende redenen, vertelt hoofd marketing Han van den Boogaart. De laatste keer dat er zo’n grote open dag was, was na de verhuizing van eind 1997. ,,Er bellen ons regelmatig groepen op zoals de Hervormde Vrouwen Dienst of andere verenigingen. Die krijgen dan individueel rondleidingen, maar dat kost ook relatief veel tijd. Daarom zeiden we: waarom doen we niet een keer per jaar een grote open dag.’’
Daarbij werd aansluiting gezocht bij de Bijbel10daagse, die op dit moment plaatsvindt. Tevens was het een mooi moment om de geheel nieuw ingerichte fabriek te laten zien. Voor Jongbloed zelf is het, als prettige bijkomstigheid, ook een vorm van ,,teambuilding’’.
Waar mensen toch met de meeste bewondering naar kijken, is het handmatig aanbrengen van de duimgrepen voor de luxe edities, weet Van den Boogaart.
Twee medewerkers tonen hoe het ponsen en het aanbrengen van de index-etiketten met de afkortingen van de namen van de bijbelboeken gebeurd. Monnikenwerk en het kan maar een keer goed. Omdat het zo secuur moet, doen alleen vrouwen dit.
Sjoukje en Taeke de Jong, beide vrijwilligers van christelijke boekwinkel ‘De Brug’ in Heerenveen, hebben het goed gevolgd. ,,Als je ziet dat het plakken van die stickertjes en ritsen met de hand gebeurd, begrijp je ook beter waarom een bijbel soms aardig aan de prijs is. Dat kunnen we ook weer aan de klanten uitleggen’’, zegt Sjoukje. Ze verwacht ,,toptijden’’ met Sinterklaas en Kerst in aantocht rond de net verschenen Liedboek-NBV-editie.
Elke uitgave wordt voor ’ie de fabriek uitgaat, nauwkeurig bekeken. Soms gaat er wel eens wat mis. Bijvoorbeeld een kaft dat omgekeerd is geplakt of een leeslint op de verkeerde plek. ,,Nee, die gooien we niet weg. Als het kan worden ze keurig hersteld’’, vertelt door medewerkster.
In totaal heeft Jongbloed meer dan honderd medewerkers. De producten worden naar meer dan zestig landen geëxporteerd. Door het hele bedrijf liggen dan ook producties klaar voor allerlei landen: de Finse pocket bibel, een bijbel voor Hongkong, de Norsk Bibel, de Biblia Catolica en Kingston Minion-bijbel, maar ook de net verschenen Rembrandtbijbel is nog volop in productie. Winkels hebben er daar duizenden bij voorintekening van besteld.
Berend Bouwman en Annie Bouwman-van der Zaag uit Groningen staan te kijken hoe werkstudent Welby Audry handmatig lederen kaften maakt voor luxe bijbels. Hij doet het twee ŕ drie dagen per week. Tussen acht en half vijf fabriceert Audry er ,,gemiddeld zes tot zevenhonderd per dag’’. ,,Dit is dochs prachtich?’’ roept Berend Bouwman als hij een net gemaakt kaft van dichtbij bekijkt en het leer ruikt. Het echtpaar heeft thuis een keur aan bijbels staan. ,,Ek noch mei dat hiele fine papier dęr’t je hast trochhinne sjen kinne. It liket wol floei. Hoe’t se dat bedrukke, ha ik mei altiten ôffrege.’’ Vandaag krijgt hij het antwoord.

NS-publiekprijs

Op het eind van de rondleiding kunnen mensen ook nog een bijbel-uitgave aanschaffen. Alles staat er uitgestald: standaardedities van de NBV, de Rembrandtbijbel, NBV met Liedboek voor de Kerken, de groot lettereditie, enzovoorts. Van den Boogaart: ,,Als je hier dan in de drukkerij bent, moet je als ze er om vragen ook iets kunnen kopen, vonden we’’. Tevens worden mensen nog opgeroepen om te stemmen voor de NS-publieksprijs. De NBV kan als vrije keus worden opgegeven. Donderdag wordt de winnaar bekendgemaakt.

Fertel in freon | Reageer op dit artikel | Aantal reacties 0


Reacties:


Geloof & Kerk
Advertenties
warmtepompen