donderdag 2 september
Aanbieding van de Dag

Regiodonderdag, 3 april 2003
Crisis dreigt in college IJlst
IJlst - Wymbritseradiel stevent af op een bestuurlijke crisis als de voormalige Nooitgedacht-fabriek in IJlst tot monument wordt uitgeroepen. Gemeentebelangen Wymbritseradiel zal nooit meewerken aan het behoud van het fabrieksgebouw.
Dat zegt fractievoorzitter F. Nauta van Gemeentebelangen Wymbritseradiel (GBW). Volgende week behandelt de raad een reactie op de brief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, waarin diemeldt dat het Cuypersgenootschap in Amsterdam een verzoek heeft ingediend het voormalige Nooitgedacht-complex in IJlst tot monument te benoemen. Zolang het verzoek loopt, mag er niets met het gebouw worden gedaan. Het betonnen gebouw staat echter op de slooplijst, in het kader van het Centrumplan IJlst. Door het onderzoek dreigt dit woningbouwproject grote vertraging op te lopen. Fractieleider Nauta vreest zelfs dat ,,it wol ris fiif jier duorje kin’’.
GBW is vóór sloop. Door deze stellingname werd de partij de winnaar van de verkiezingen van vorig jaar (van drie naar zes zetels). Ook leverde ze een wethouder voor de coalitie met CDA en FNP. GBW-wethouder De Boer kreeg zelfs het Centrumplan in zijn portefeuille. De steun die Gemeentebelangen toen van de bevolking kreeg, kan de fractie nu niet naast zich neerleggen, vindt Nauta. ,,It is de útspraak fan de befolking en dêr moatte wy ús oan hâlde.’’ Mocht de betrokken minister binnen deze raadsperiode beslissen dat het betonnen gebouw een rijksmonument wordt, dan zal Gemeentebelangen weigeren mee te werken aan de uitvoering van dat besluit. En dat betekent een bestuurlijke crisis in Wymbritseradiel.
In 1998 sprak de toenmalige raad zich uit voor behoud van het betonnen gebouw, de nieuwe raad besloot vorig jaar het gebouw toch te slopen. Monumentenzorg heeft het college van B en W toen al gewaarschuwd voorzichtig te zijn met de wijzigingen van de plannen, aangezien er een onderzoek gaande is. Als het gebouw monumentaal wordt verklaard, dan zal de gemeente volgens Nauta kunnen fluiten naar de subsidies voor onder meer het ‘gele-steentjesgebouw’ - het andere gebouw uit de Nooitgedachttijd dat wél behouden blijft. ,,De gemeente rint hoe dan ek finansjele skea op’’, zegt Nauta. Het gevolg zou kunnen zijn dat andere projecten in Wymbritseradiel, zoals het langgewenste fietspad naar Blauwhuis, op de tocht komen te staan.
Het ziet er echter niet naar uit dat de aanvraag binnen deze raadsperiode definitief wordt gehonoreerd of afgewezen. Nadat de aanvraag is ingediend, duurt het volgens Nauta zomaar twee jaar voordat de minister of staatssecretaris een besluit neemt en met het demissionaire kabinet en een nieuw kabinet in de maak, zou het nog wel eens langer kunnen duren. En bezwaren indienen levert wederom vertraging op.
Het Centrumplan valt goed in de smaak bij de inwoners van Wymbritseradiel. Volgens Nauta is er veel vraag naar de woningen. Ontwikkelaar HBG is begin dit jaar met de uitvoering begonnen.

Vertel een vriend | Reageer op dit artikel | Aantal reacties 0


Reacties:



regio
Advertenties
warmtepompen