donderdag 9 september
Aanbieding van de Dag

Regiodinsdag, 9 februari 2010
‘Een bankje moet niet via een ambtenaar worden geregeld’

Naast de bekende partijen doen her en der bij deze verkiezingen ook nieuwe partijen mee. Voegen ze iets toe aan wat er al is? Vandaag SAM in Littenseradiel.

Door Hinne Bokma.
Wie zitten er achter SAM?
Lijsttrekker Agatha Roozendaal: ,,SAM is een samenwerkingsverband van PvdA, GrienLinks, SP en D66. De vier partijen doen als links progressief blok mee aan de verkiezingen in Littenseradiel.”
Waar staat SAM voor?
,,SAM staat voor kwaliteit van het leven in een plattelandsgemeente. We willen dat de jongeren in onze gemeente blijven wonen. Dat er voldoende onderwijs is en voldoende mogelijkheden zijn om er te werken. Met kwaliteit van het leven bedoelen we ook dat je kunt meedoen aan het maatschappelijke leven. Maar we kijken ook naar duurzaamheid.”
SAM heeft het in zijn programma over een duurzame besteding van middelen. Leg dat eens uit?
,,We kunnen veel dingen hergebruiken. Het is een bepaalde manier van denken: het is niet mooi, dus het kan wel weg. Dat willen wij veranderen. In veel landen leven mensen nog zoals wij in de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog. Die mensen zijn heel blij met onze afgedankte spulletjes.”
We moeten de komende jaren flink bezuinigen. Hoe kan een gemeente als Littenseradiel daarop inspelen?
,,Laten we op het gemeentehuis eens kijken naar al die printjes die dagelijks gemaakt worden. Grote bezuinigingen beginnen klein. Kijk ook naar het personeel bij de gemeente. Misschien kunnen we de mensen op een andere manier inzetten. Misschien kan er wel wat creatiever gewerkt worden. We kunnen niet op de gebaande paden doorgaan.”
Maar met alleen maar bezuinigen op het gemeentehuis zijn we er toch nog niet?
,,Misschien kunnen we ook wel bezuinigen op al die dure aanbestedingen. En we moeten niet voor elk onderzoek een duur adviesbureau inschakelen. Zelf meer doen.”
Wat gaat er met SAM in de gemeenteraad in de gemeente veranderen?
,,We laten een ander geluid horen. We zijn kritischer dan die andere partijen. We willen meer de taal van de inwoners spreken. De stem van de burger moet meer gehoord worden. We willen de burgers ook meer bij ons werk betrekken. We gaan de boer op. In de dorpshuizen willen we thema-avonden beleggen.”
Vier partijen samen. Is het niet moeilijk de verschillende standpunten van deze partijen te verenigen?
,,De geluiden van de partijen lijken ver uit elkaar te liggen, maar in de praktijk valt dat wel mee. De PvdA is ook voor armoedebestrijding en komt ook op voor de minima, zoals de SP wil. GroenLinks is voor duurzaamheid. Dat vinden de andere parijen ook en dat is dan ook.”
Is het jammer dat de PvdA niet als zelfstandige partij meedoet aan de verkiezingen?
,,Het idee van samenwerken is bij de PvdA ontstaan. Wij zijn er mee begonnen. Toen we vier jaar geleden campagne voerden, hoorden we dat mensen wel SP of GroenLinks wilden stemmen maar dat niet konden omdat die partijen niet meededen. Nu kan het wel.”
Maar er was in de PvdA toch ook wel weerstand tegen de samenwerking?
,,Weerstand is wat een groot woord. Er waren mensen die zich afvroegen of het gezicht van de PvdA niet zou verdwijnen. Er zijn geen opzeggingen geweest en SAM heeft er de laatste weken zelfs nieuwe leden bij gekregen.”
Jullie willen dat dorpen de beschikking krijgen over een eigen onderhoudsbudget. Dit budget moet van de gemeente worden overgeheveld naar de dorpen.
,,Je moet mensen in de dorpen veel meer zeggenschap geven. Je moet de dorpsbelangen kleine dingen zelf laten regelen. Men wil in het dorp een bankje. Dat moet niet via een ambtenaar worden geregeld. Bij de gemeente moet het over zo veel schijven. Geef de inwoners meer zeggenschap over hun eigen omgeving.”
En SAM heeft het over een streek-DNA. Wat wordt daarmee bedoeld?
,,We willen de karakteristieken van de dorpen en het gebied vastleggen in een DNA. We willen dat dit DNA zo veel mogelijk in stand wordt gehouden. Zaken die van historische waarde zijn moeten bewaard blijven. Zuinig zijn op wat we hier hebben. De monumenten, de paden, de terpen.”
Hoe veel zetels krijgt SAM in de nieuwe gemeenteraad?
,,Minimaal vijf. Daarbij ga ik ervanuit dat de PvdA vier jaar geleden ook vijf zetels haalde. We hebben nu een PvdA met toegevoegde waarde. Dus die vijf zetels moet ook straks lukken.”
Maar in de afgelopen vier jaar is er toch wel wat gebeurd in Littenseradiel? Moties van wantrouwen tegen de burgemeester, de scheuring binnen de PvdA, het ontstaan van Djip Read?
,,Wat er in de afgelopen jaren is gebeurd, speelt nu niet meer. Burgers herinneren zich wel iets, maar niet meer alle details.”

Vertel een vriend | Reageer op dit artikel | Aantal reacties 0


Reacties:



regio
Advertenties
warmtepompen